• 569-569-965
 • kontakt@spradio.pl
 • pon - pt: 08.00 - 17.00
 • sty

  20

  2016

Wynajem samochodu robiony z głową. Poradnik, część II.

Wyposażenie dodatkowe. Firmy wypożyczające samochody przewidują potrzeby swoich klientów, więc zazwyczaj wyposażenie samochodu w dodatkowe, niestandardowe elementy nie jest najmniejszym nawet problemem. Płaci się za nie dodatkowo za każdą dobę, w której będą wykorzystywane. Fotelik czy podkładkę dla dziecka można mieć za 5-30 złotych, nawigacja satelitarna kosztuje 15-40 złotych, a bezprzewodowy Internet w samochodzie to koszt około 10 złotych. Trzeba wiedzieć, że niektóre firmy traktują wyjazd zagraniczny jako dodatkowe wyposażenie, co dziwi o tyle, że trudno to nazwać wyposażaniem. Jego koszt to mimo wszystko 15-40 złotych. Katalog dodatkowych sprzętów jest naturalnie znacznie dłuższy i można tam znaleźć przyczepki czy bagażniki, ale też telewizorki czy konsole do gier dla dzieci.

Ukryte koszty. W kosztach wynajmu mogą pojawić się też ukryte koszty, które potem staną się nieprzyjemną niespodzianką po powrocie. Stosowanie ich to w pewnym sensie praktyka nie do końca uczciwa, ale legalna. W pierwszej kolejności, trzeba pytać o koszt końcowy, całkowity. Musi on być podany przed wyjazdem i w ten sposób najłatwiej jest uniknąć dodatkowych kosztów. Musi on też koniecznie zawierać wszystkie podatki oraz ewentualne opłaty przygotowawcze, które część wypożyczalni nalicza za umycie czy uzupełnienie płynów w pojeździe. Należy sprawdzić, czy opłata jest nalicza i jeśli tak, to czy już została wliczona w całkowity koszt. Umycie samochodu to też osobna kwestia w momencie zwracania samochodu. Niektóre wypożyczalnie wymagają, by był czysty i jeśli nie dopełnimy tego obowiązku, doliczą nam za to kolejna kwotę. Inna kwestia to limit kilometrów.

Obecnie stosowany jest on już dość rzadko, ale jeszcze zdarza się, że niektóre wypożyczalnie ustalają „normalne użycie” pojazdu, a powyżej tej wielkości należy dopłacać. Koszty bywają tutaj nieprzyzwoite. Jeszcze inna sprawa to udział własny w szkodzie komunikacyjnej. Samochody muszą posiadać ubezpieczenie AC, ale jeśli to my zawiniliśmy, będziemy musieli ponieść część odpowiedzialności. Zazwyczaj rozwiązywane jest to poprzez odpowiedzialność do 1000 złotych, ale jest to pewna pułapka, ponieważ niektóre wypożyczalnie pobierają 1000 złotych przy każdej kolizji czy chociażby rysie, nawet jeśli koszt naprawy uszkodzenia będzie znacznie mniejszy. Ubezpieczenia dodatkowe. Każdy samochód z wypożyczalni musi mieć pełny pakiet ubezpieczeń, ale jak stoi już powyżej, nie oznacza to braku udziału własnego. Taka możliwość jednak istnieje, lecz zwykle kosztuje kolejne 20-40 złotych na dobę.

 • Telefon:
  569-569-965

 • ul. Joselego 4
  37-574 Kraków

 • E-mail:
  kontakt@spradio.pl

© Copyright spradio All Rights Reserved.